top of page

The tabs below are the five Grade 5 Math domains. Within each domain are three or more standards. There is a carousel of videos for each standard that either is a video lesson or presents a math question that models an end of year summative assessment question that students may see on a state test or final exam. Students and educators are encouraged to pause after the question is read for students to complete the problem independently, then play the solution. Students should be encouraged to compare their work to the exemplar solution modeled. This strategy empowers students to identify their own misconceptions in the moment.

Grade 6 Math Standards

The tabs below are the five Grade 6 Math domains. Within each domain are three or more standards. There is a carousel of videos for each standard that either is a video lesson or presents a math question that models an end of year summative assessment question that students may see on a state test or final exam. Students and educators are encouraged to pause after the question is read for students to complete the problem independently, then play the solution. Students should be encouraged to compare their work to the exemplar solution modeled. This strategy empowers students to identify their own misconceptions in the moment.

Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems. 6.RP.A.1  Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. 6.RP.A.2 Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b is not equal to 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. 6.RP.A.3 Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations. 6.RP.A.3.a Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole- number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios. 6.RP.A.3.b Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed? 6.RP.A.3.c Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent. 6.RP.A.3.d Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.

Practice Identifying Ratios
Can you identify ratios?
Real World Ratio Problem
Mixing Paint Ratio
Write a Ratio for a Punch Recipe
Equivalent Ratios & Unit Rate
Determine the Unit Rate
Calculate the Unit Rate
Real World Unit Rate
Find Miles per Hour
Percent - Part of a Whole
Reasoning with Ratios for a Recipe
Identify & Use a Unit Rate from a Table
Converting Measurements with Ratios
Using a Real World Ratio
How to Use a Ratio to Solve a Real World Problem
Use a Rate to Determine an Equivalent Rate
Convert Inches to Yards with Ratios
Real World Unit Rate - Miles per Gallon
Using a Scale Ratio to Solve a Real World Problem
  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • TPT
bottom of page